Θέμα: «Αξιολόγηση προσφορών-ανάθεσης της εκπαιδευτικής εκδρομής στη Σερβία στις 24/11/2023-27/11/2023»

Στην Κατερίνη σήμερα 6/11/2023, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:00, και στο γραφείο της Διευθύντριας του Μουσικού Σχολείου Κατερίνης κας Κορύτσα Μαρίας, συγκλήθηκε η επιτροπή αξιολόγησης και επιλογής ταξιδιωτικού γραφείου για την εκπαιδευτική εκδρομή στη Σερβία και ειδικότερα στις πόλεις: Κρούσεβατς, Τσάτσακ και Βελιγράδι, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο ΦΕΚ 456/13-2-2020 «Εκδρομές-Εκπαιδευτικές επισκέψεις και μετακινήσεις μαθητών/-τριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας».

Προηγήθηκε προκήρυξη εκδήλωσης ενδιαφέροντος στην ιστοσελίδα της αρμόδιας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία καταγράφηκαν ο προορισμός, ο προβλεπόμενος αριθμός των συμμετεχόντων/-ουσών, το μεταφορικό μέσο προς και από τη Σερβία από 24/11/2023-27/11/2023, καθώς και την υποχρεωτική ασφάλιση ευθύνης του διοργανωτή.

Η επιτροπή μελέτησε και αξιολόγησε τις τρεις προσφορές που κατατέθηκαν από τα κάτωθι ταξιδιωτικά γραφεία:

1. Tasionas travel: 117 €
  2. Herodotus travel: 146 €
  3. Sirios travel: 164 €

Αφού συνεκτιμήθηκαν και αξιολογήθηκαν οι προσφορές, η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών, θέτοντας ως βασικό κριτήριο την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών/-τριών, τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των προσφορών, καθώς και την πιο συμφέρουσα οικονομικά προσφορά, αποφασίζει ομόφωνα την ανάθεση της εκπαιδευτικής εκδρομής στο πρακτορείο Sirios travel για τους εξής λόγους:

Εκ των τριών προσφορών απορρίφθηκε αυτή του πρακτορείου Tasionas travel, καθώς δεν πληρούσε το βασικό κριτήριο που ήταν η εξασφάλιση ξενοδοχείου στο Κρούσεβατς. Από τις άλλες δύο προσφορές που εξασφαλίζουν διαμονή σε ξενοδοχείο στο Κρούσεβατς με πρωινό κρίθηκε συμφερότερη αυτή του Sirios travel. Παρότι η τιμή του το Sirios travel είναι 164 € και του Herodotus travel 146 €, ωστόσο στην τιμή του Herodotus travel δεν περιλαμβάνονται οι φόροι ξενοδοχείου και δεν εξασφαλίζεται δεύτερος οδηγός, κι επομένως, αν συνυπολογιστούν αυτά, η τελική τιμή διαμορφώνεται στα 171,5 €, σύμφωνα με την τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε με το πρακτορείο.

Κατερίνη, 6/11/2023

Επιτροπή αξιολόγησης-ανάθεσης